Vize istemeyen 5 ülke

266

VİZESİZ SEYAHAT EDEBİLECEĞİNİZ BEŞ ÜLKE VE BU ÜLKELERDE GEZİLECEK YERLER

Dünya’da birbirinden güzel birçok yer bulunuyor. Ülkelere girmek için alınan vizeler bu yerleri görmenize engel oluyor olabilir ancak yine de dünyayı keşfetmek için engel değil. Neredeyse 70’den fazla ülke ile Türkiye arasında vize bulunmuyor. Bu kadar turist bizim ülkeye nereden geliyor şimdi belli olmuştur herhalde.

Vizesi gidilecek bir dizi ülke bulunuyor. Bu ülkeler sizin adınızı hiç duymadığınız haritada gösteremeyeceğiniz ülkelerden değil merak etmeyin. Ha yok mu böyle ülkeler bu listede böyle adını telaffuz etmekte bile zorlandığım ülkeler var ancak korkmayın ben size adını gayet telaffuz edebileceğiniz ve haritada yerlerini gösterebileceğiniz yerler söyleyeceğim. Amerika, Avrupa ve Afrika kıtası olduğu gibi Asya kıtasından da bir iki ülke sizlere tavsiyede bulunacağım. Buralarda nerelere gidilir nereler gezilir bunu merak edenler için de paylaşımlarım olacak tabi ki o zaman vizesi gidilecek ülkeler yazımızın birincisine vize istemeyen beş tatliş ülke ile başlayalım mı?

Başlıyoruz…

Vizesiz gideceğiniz ülkelere sizler için Avrupa’dan başlıyorum. Avrupa’da bir kez gidince yine gitmek isteyeceğiniz bir ülke var ki vize de istemiyor. Her yerini ne güzel keşfedebilirsiniz. Sadece bordo pasaport ve uçak bileti gerekli olacak size bu ülke;

BELARUS

Bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizesiz seyahatlerini Belarus’a yapabilirler. ‘Belarus’ta kalırım ohh ne güzel.’ diye düşünmeyin lütfen gezgin ruhunuzu koruyun ve ülkenize geri dönün. Çünkü sadece 30 gün vizesiz olarak Belarus’ta kalabilirsiniz. Bu sürenin üzerinde kalacaksanız sizi konsolosluk yetkilerine teslim etmeme gerekecek.

Ülkenin başkenti Minsk. Diğer adı Beyaz Rusya. Bağımsızlık Meydanı bizim Taksim meydanı gibi gidince kesin görebileceğiniz bir meydan.

Ulitsa Zybitskaya sokağında Barlar Sokağı bulunuyor ve bizim Eskişehir havasında güzide bir cadde.

Gorky Park son baharda giderseniz belki sararmış yaprakları çekebilirsiniz. J

Kütüphane (National Library of Republic of Belarus) en çok eser bulunan kütüphanelerden biri burası ve görünüşü acayip gösterişli.

Belarus daha kuzeyde bir ülke olduğu için yaz aylarında gitmeniz iyi olacaktır. Draniki ve Kalduny yenilecek meşhur yemekleridir.

İkinci olarak vizesiz gidilecek Avrupa ülkesi ise çok değişik bir yer. Adını hiç duymamış olabilirsiniz.

UKRAYNA

Şaka yapmayı beceremiyorsam ne yapayım? Özellikle Çernobil dizisi sayesinde buraya bir turist akını var ki sormayın. Zaten günümüzde birçok ülke Ukrayna ile arasında vizeyi kaldırdı. Bu ülkelerden biri de Türkiye. Türkiye’de bir ara @simdiburadaolsak instagram hesabımızın ana sayfası Ukrayna manzaraları ile doluydu. Ancak yine buraya yerleşmeyi düşünüyorsanız ya da 60 günden daha uzun süre ile Ukrayna’da kalacaksanız sizi de Ukrayna Konsolosluğuna vize başvurusu için alalım. Çünkü Ukrayna’da vizesiz kalma süresi 60 gün ile sınırlı sayın gezi severler ve Çernobil dizisi severler.

Kendi kişisel hesabımda bir anket yaptım Çernobil dizisini izleyenlerin oranı izlemeyenlere göre düşüktü ancak Çernobil’e gitmek isteyenlerin oranı yüksekti. Bu çarpıklık beni şaşırttı. Çernobil dizisini izleyen herkes Ukrayna’dan korkar diyordum ki haberlerde şunu gördüm; Çernobil’e giden turist sayısı diziden sonra yüzde kırk oranında arttı. Sonra anladım ki diziyi izlemeseler de orda olan her şeyin farkında herkes ve felaketler insanları korkutmuyor merak ettiriyor.

Her neyse gelelim güzel şeylere… Ukrayna’da gezilecek yerler nereler bakalım.

Ukrayna’da gezilecek yerler

Ülkede her yere trenlerle gidilebiliyor. Ulaşım çok rahat ve hızlı. Gezilecek çok yer var şöyle hızlıca bahsetmek gerekirse.

Başkent Kiev ardından tarihi şehir Lviv, tatil yeri Odessa Ukrayna’nın ikinci büyük şehri Kharkiv..

Bizim para değerimize göre oldukça ucuz bir ülke. Yani 1 lira yaklaşık olarak 8 Grivna ediyor.

St. Sophia’s Cathedral ,St. Volodymyr’s Cathedral, A.V. Fomin Botanik Bahçesi  Kiev’de gezilesi harika yerlerden sadece bir kaçı.

Chernobyl Museum da bana göre gezilmesi gereken yerlerden.

Gelelim Lviv’e Lviv yürüyerek de geziliyor  o kadar küçük bir ülke.

Potocki Sarayı , St. George’s Katedrali,  St. Olha and Elizabeth Kilisesi,  Lviv Tren İstasyonu

Yüksek kale gün batımı izlemek için seyirlik bir tepe olarak bulunuyor. Opera Binası, Transfiguration Kilisesi, Dominican Katedrali ve Manastırı

En çok Lviv’i merak ettim. Bu yaşanmışlık kokan tarihi yapıları görmeyi çok istiyorum. Siz de tarihi yapılarak meraklı iseniz bu yapılar sizlere birçok konuda ilham kaynağı olabilir.

Vizesiz gidilecek ülkeler yazımızda güzel ülke Ukrayna’dan sonra Asya kıtasına geçerek deniz kum ve güneş online diyebilir miyiz?

FİLİPİNLER

Filipinler Asya kıtasında vizesiz gidilecek ülkelerden sadece birisi. Adı çok egzotik geliyor bana. Bakalım ülkenin kendisi de öyle egzotik mi?

Filipinler’de Gezilecek Yerler

Manila: 1 gün zaman varsa 2 günde kalınabilir.

Coron (Busuanga) Adası, El Nido (Palawan): La Casa Da Papel dizisinden hatırlarsınız izlediyseniz.

Puerto Princesa (Palawan): 2 gün (Unesco Dünya Mirasları listesinde yer alan meşhur Puerto Princesa Subterranean River National Park’ta yer alan ve 8.2 km uzunluğunda olan yer altı nehri bu şehirdedir.

Bohol Adası: 2-3 gün, dünyanın en güzel adalarından birisi ve çikolata tepelerini görebilirsiniz.

Cebu Adası: 2-3 gün. Özellikle şelaleleri ve dünyanın en büyük canlıları balina köpek balıkları ile dalış için bu adayı görmelisiniz.

Boracay: 3 gün. Bembeyaz kumlarda, hem çılgın gece hayatı hem de sakin bir tatil yaşamak için gidebilirsiniz.

Asya kıtasının ardından vizesi gidilecek ülkeler yazımıza Afrika kıtası ile devam ediyoruz. Afrika kıtasında ise vizesiz gidilecek ülkelerden biri ise Fas…

FAS:

90 gün süre ile Fas’a yapacağınız seyahatlerinizde vize almanıza gerek yok. Ancak bu süreden daha uzun bir süre ile Fas’ta kalmayı düşünüyorsanız bu durumda vize almanız gerekecektir. Bunun için konsolosluklar ile iletişime geçebilirsiniz.

Fas’ta Gezilecek Yerler

Marakeş’te bir gün geçirin ve Sahra Çölü’nde yıldızları izleyin. Harika görünüyor. Agadir de ise denizin tadı bir başkadır.

Casablanka, Fes, Suvayr gidilesi diğer yerlerinden.

Fas’a ne zaman gidilir diye merak ediyorsanız yazın o sıcaklarında pişmek istemiyorsanız kesinlikle kış aylarında gitmelisiniz.

Tajin, deve eti meşhur yemekleri

Amerika kıtasında da gidince yeniden gitmek isteyeceğiniz vizesiz ülkeler bulunuyor. Bahamalar bu ülkelerden sadece birisi.

BAHAMALAR:

Bahamalar adalardan oluşan bir ülke olduğu için ülkede gezilecek yerleri de adalar şeklinde karşımıza çıkıyor. Adlarda ne olur dersiniz kum ve güne aynı zamanda da palmiye ağaçları. Güzel bir yaz tatili için daha ne olsun ki? Ben buna varım. Ya siz?

Bahamalar’da gezilecek yerler

Nassau: aynı zamanda başkentidir. Harika manzarası bulunuyor. Mavi yeşil bir arada.

Grand Bahama: böyle güzel yer görmek istemeyen de ne bileyim. Harika

Lucayan National Park: Parkta su altı mağarası bulunuyor. Görülmesi gereken turistik bir yer.

Eleuthera: Size bahamalar adalardan oluşan bir ülke demiştik. Bu da bir diğer adası.

Conch,kum yengeci ve dikenli istakoz meşhur yemeklerinden.

Bu yemekleri de tatmak istiyorum. Etinin çok lezzetli olduğunu duymuştum. Hem ben de denizden babası çıksa yiyecek kadar abartan kişiler var ya onlardanız. Denizi severim.

Vizesiz gidilecek ülkeler yazımız burada sona eriyor. Ancak bir başka vize istemeyen ülkeler yazısı ile yeniden geleceğim. Bilgilendirmelerim devam edecek. Siz de bilgilerinizi, öneri ve yorumlarınızı benimle paylaşabilirsiniz. Hoşça kalın…

Menekşe GÜMÜŞ YILMAZ teşekkür ederiz bu yazıyı bizlerle paydaşlığı için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir