Mardin Gezi Rehberi

176

Mardinde gezilecek yerler … Öyle bir şehir ki tüm medeniyetleri birleştirir. Öyle bir şehir ki tüm farklılıkları birleştirir.


 

Mardinde gezilecek yerler … Öyle bir şehir ki tüm medeniyetleri birleştirir. Öyle bir şehir ki tüm farklılıkları birleştirir. Mardin halk arasında söylenen ‘gece gerdanlık gündüz mezarlık’ lafını sonuna kadar hak eder. Hoşgörü şehri olarak da bilinmektedir. Mardin Gezi Rehberi Mardinde Gidilecek Yerler hakkında yeterince bilgi vermeye çalışacağız ;

Mardin Gezilecek Yerler

Tüm medeniyetleri birleştiren Mardin şehrinde gezilip görülecek birden çok yer vardır. İl olarak gezilecek çok fazla yer olmasıyla beraber her ilçesini ayrı ayrı değerlendirmek gerekiyor. Her ilçede ayrı güzellikte gezilecek yerleri vardır. Çok fazla kilise vardır.

1. Kasımiye medresesi: 12. yüzyılda yapılmaya başlanan Kasımiye medresesi Akkoyunlu Sultan Cihangir’in oğlu Sultan Kasım tarafından 15. yüzyılda tamamlandığı söylenmektedir. Kasımiye medresesi dini eğitimin olmasının yanında tıp eğitimin verildiği, üzerindeki tıp ambleminden anlaşılmaktadır.

kasimiye medresesi - Mardin Gezi Rehberi

2. Deyrulzafaran manastırı: Mardin’e yaklaşıp 5 kilometre uzaklıkta olan Deyrulzafaran manastırı süryaniler tarafından hala aktif bir şekilde dini merkezli eğitim olarak aktif olarak kullanmaktadır. Bu da Mardin için neden medeniyetler şehri olduğuna kanıtlayan bir yapı olduğudur.

mardin gezi rehberi

3. Mardin dara antik kenti (Dara Mezopotamya harabeleri): Mardin’e 30 kilometre uzaklıktaki Oğuz köyünde bulunmuştur. Yerin altında kurulan bir şehir özelliği taşımaktadır. Mardin’de gezmek için en çok talep görülen bir yer özelliği taşımaktadır.

dara - Mardin Gezi Rehberi

4. Diğer yerler: Mardin’de gezilmesi gereken diğer yerler ise, Mardin müzesi, Mor Behnam (Kırklar) Kilisesi, Mardin ulu cami, Sabancı Mardin kent müzesi, Mor Gabriel (Deyrulumur) Manastırı, Surur hani, Meryemana Kilisesi ve Patrikanesi gibi daha çok gezilecek yerleri vardır.

Mardin Nerede?

Mardin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alır. Güneydoğu Anadolu bölgesinin Suriye sınırına bakan kısmından kalmaktadır. Güneydoğu Anadolu bölgesinde Dicle bölümünde yer alır. Kuzey kısmında Diyarbakır ve Batman, Güneyinde Suriye, Batısında Şanlıurfa, doğusunda ise Siirt ve Şırnak ile komşu olmasıyla bilinir.

Mardin Ne Zaman Gidilmeli?

Mardin karasal iklim özelliğini çok fazla taşımaktadır. Yazın gezilmesi çok tavsiye edilmez çünkü 50 derece sıcaklık görüldüğü olmuştur. Bu yüzden kışı da soğuk ve sert geçer, kış için de gezilmeye uygun olduğu söylenemez. Mardin’in en güzel gezilecek zamanı ilkbahar ve sonbahardır.

Mardin Nerede Kalınır?

Mardin’de kalmak için yer aramak çok zor değil çok turist çeken bir şehir olduğu için konaklar, butik oteller ve lüks otelleri vardır. Mardin’de konaklamanın çok sorun olacak bir durumu yoktur. Taş evlerinde kalmak isteyenler için çok güzel oteller yapılmıştır. İnsanların huzur içinde kalabilecekleri mekanlardır.

Mardin Gece Hayatı

Mardin kültür ve tarih şehri olsa da çok fazla gece hayatı konusu gelişmemiştir. Mardin’de gece hayatı bekleyen insanların hayal kırıklığı yaşayacağını söyleyebilirim. Muhafazakar kesimin fazlalığından dolayı sakin, mütevazi gecesi bulunmaktadır. Yani Mardin için öyle renkli gece hayatı beklemeyin. Genelde canlı müzikli kafeler ve türkü barları bulunur. Şehrin tek diskosu var ve onun dışında bar görmeniz mümkün değildir.

Sizlere bu yazımızda Mardin Gezi Rehberi adı altında mardin de gidilecek yerler ve işinize yarayacak bilgiler vermeye çalıştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir