Fısıldayan Sokakları ile Colonia Del Sacremento

224

Colonia Del Sacremento, kısaca Colonia, Rio de la Plata nehrine kıyısı olan küçük ama oldukça otantik bir şehirdir. Buenos Aires’den gemi yolculuğuyla yaklaşık 1 saatte ulaşabileceğiniz bu şirin şehir Uruguay’da Montevideo’dan sonra en popüler yerlerden biri. Sokakları sanki size fısıldıyormuş gibi gelebilir. Bu bir sokağı için doğru, ancak geri kalan sokaklar için bu fısıltıları duymasanız da, hissedebilirsiniz.

Colonia’nın merkezi toplam 5-6 blok genişliğindedir. Ana cadde Flores’de durup  sağa veya sola döndüğünüzde yolun sonunda nehri göreceksiniz. Karşınıza baktığınızda ise yine nehir orada uzanacaktır.

Colonia’ya nasıl gidilir?

Colonia’ya Buenos Aires’den gemiyle veya Montevideo’dan otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer Buenos Aires’den gidecekseniz, 3 tane firma seçeneğiniz olacak. Bunlar;

  • Buquebus
  • Colonia Express
  • Seacat

Buquebus diğer firmalara göre en pahalı olanıdır. Colonia Express ve Seacat ise aşağı yukarı aynı fiyattadır. Biz Colonia Express’i tercih ettik. Aynı zamanda da Colonia Express’de güverteye çıkabiliyorsunuz ancak Buquebus’da böyle bir şansınız ne yazık ki yok. Eğer geminin şehirden uzaklaşmasını açık havada izlemek isterseniz, Colonia Express’i tercih edebilirsiniz. Biletinizi alırken dikkat etmeniz gereken şey ise, kalktıkları limanın konumudur. Colonia Express Buquebus’a göre biraz daha tenha bir bölgeden kalkıyor. Eğer Colonia Express’i tercih edecekseniz gece geç saatte dönmemeye dikkat edin, otobüsle veya yayan değil taksiyle ulaşım sağlayın. Seacat konusunda ise ne yazık ki bir fikrim yok.

Yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor ve geminin içinde free shop mevcut ancak oldukça pahalı. Gümrükten geçeceğiniz için yanınıza pasaportunuzu almayı ve her ihtimale karşı biletinizi saklamayı unutmayın.

Dipnot: Buenos Aires’den Montevideo’ya gitmek isterseniz genelde önce Colonia’ya gemi ile oradan otobüs ile Montevideo’ya geçmeniz gerekiyor. Biletiniz alırken direk Buenos Aires Montevideo olarak alsanız bile size biletlemeyi bu şekilde yapacaktır, buna da dikkat etmeyi unutmayın. Geri dönüşte de aynı şekilde Montevideo’dan Colonia’ya otobüsle, sonra Buenos Aires’e gemi ile döneceksiniz. Buenos Aires’den Montevideo’ya direk gemi seyahati olup olmadığı konusunda herhangi bir fikrim yok.

WhatsApp Image 2018 09 29 at 17.48.00 - Fısıldayan Sokakları ile Colonia Del Sacremento

Colonia ‘da ulaşımı nasıl sağlarım?

Colonia limanına vardığınızda şehre sadece 6-7 dakikalık yürüme mesafesinde olacaksınız. Info Desk’den bir harita alarak veya Google Map’den harita indirerek yönünüzü rahatça bulabilirsiniz.

Colonia merkez denilen yer oldukça küçük, yarı modern yarı old town karşımı bir yer.  Bir de şehrin geri kalan kısmı var, ancak oraya hiç gitmedik. Eğer sahil şeridini yürürseniz şehrin diğer kısmına da ulaşmış olursunuz. Şehir içinde otobüs veya taksi kullanmanıza gerek yok, her yer yürüyerek 5 – 10 dakikalık mesafededir.

WhatsApp Image 2018 09 29 at 17.37.45 1 - Fısıldayan Sokakları ile Colonia Del Sacremento

Colonia’da nerede kalınır?

Colonia için rezervasyon yaparken eğer booking kullanacaksanız  şehir mekezine uzaklık kısmına dikkat ederek merkeze en yakın bir yerde kalmanızı tavsiye ederim. Merkezden 3 km uzakta olan güzel hoteller bulabilirsiniz ancak buradan merkeze ulaşım nasıl olur bilmiyorum. Biz Colonia Hostels and Suites del Rio’yu tercih ettik. Yeri gayet güzeldi ve kahvaltısı da fena sayılmazdı.

Colonia’da ne yenir?

İşte geldik can alıcı soruya. Altını çizerek belirtmeliyimki Colonia çok pahalı bir şehir. Özellikle restorantları ve marketleri Buenos Aires’e göre oldukça pahalı. Eğer merkezden uzaklaşırsanız daha ucuz yerler bulma şansınız var ancak kısa bir tatil için geldiyseniz bu size vakit kaybettirebilir. O yüzden şimdi size ucuza yiyebileceğiniz alternatif yerlerden bahsedeceğim.

Ana cadde olan Flores caddesi üzerinde yemek yiyebileceğiniz birçok mekan bulunuyor. Colonia’ya gelmişken yemeden dönmeyin diyeceğim şey ise ‘Chivito’ olacaktır. Hostele sorduğumuzda ana cadde üzerindeki herhangi bir yerde yiyebilirsiniz dediler. Biz Tipico Nuestro‘yu tercih ettik. İki kişilik chivito (Tavuk ve et seçenği mevcut) ve salata ile birlikte yaklaşık 890 Uruguay pezosu ödedik. Dışarıdan çok matah bir yer gibi görünmese de içerisi oldukça modern ve yemek de oldukça lezzetliydi. Tipico Nuestro’nun biraz gerisinde aynı hizada bir yer daha var. Buranın adını bilmiyorum, fastfood satan bir restoran gibi görünüyordu. Buranın özelliği paket yaptırdığınızda her şeyin yarı fiyatına satılıyor olması. Biz 1 hamburger menu alıp 240 Uruguay Pezosu ödedik. Patatesiyle birlikte çok aç değilseniz iki kişiyi doyuruyor ve gerçekten lezzetliydi.

WhatsApp Image 2018 09 29 at 17.42.08 - Fısıldayan Sokakları ile Colonia Del Sacremento

Market konusuna gelirsek. Ana cadde üzerinde bir tane süpermarket var ve oldukça pahalı. Eğer burayı tercih etmek istemiyorsanız biraz daha uzakta ( yaklaşık 4-5 blok ) bir market daha var. Aralarındaki fiyat farkını tam olarak bilmiyorum ama bana sanki biraz da ucuz gibi geldi. Biz buradan tavuk salam, peynir, ekmek gibi şeyler alıp akşam yemeğimizi sandviç ile geçiştirdik ve dışarıda yemekten çok daha ucuza geldi. Ayrıca Colonia’da içecekler oldukça pahalı. Bu yüzden su alırken küçük su değil de litrelik alırsanız size daha ucuza gelir, ayrıca gittiğiniz restourantdan su satın almak istemiyorsanız yanınızda küçük bir şişe bulundurmanızı tavsiye ederim çünkü 1 şişe kolanın yaklaşık 20 tl olduğu yerler gördüm.

Eğer nehir kenarı bir yerde yemek yemek isterseniz, kıyı üzerinden bir çok restourant var. Muhtemelen fiyatları daha yüksek olacaktır ama nehre karşı oturup bir şeyler yemek istiyorsanız ve bütçeniz kısıtlıysa, yukarıda bahsettiğim restourantdan take away alarak kıyıya veya iskeleye gidip orada yiyebilir, nehri izlemenin tadını çıkartabilirsiniz.

WhatsApp Image 2018 09 29 at 17.37.45 - Fısıldayan Sokakları ile Colonia Del Sacremento

Colonia’da kaç gün kalınmalı?

Colonia gerçekten küçük bir yer. Eğer bir tam gün vaktiniz varsa her yeri rahatça gezebilirsiniz. Ama gitmişken
ben 1 gece kalayım derseniz de güzelce dinlenebilirsiniz. Biz cumartesi öğlen 14 gibi ulaşıp pazar akşam geri döndük. İlk gün çoğu yeri görmüştük ve ikinci günüde dinlenerek geçirdik. Eğer Colonia’dan Montevideo’ya geçecekseniz, 1 gece kaldıktan sonra öğlen otobüsünü tercih ederseniz hem sıkılmamış olursunuz hem de Montevideo’ya ulaştığınızda etrafı görmek için zamanınız olur. (Colonia Montevideo arası yaklaşık 3 saat.)

WhatsApp Image 2018 09 29 at 17.37.44 - Fısıldayan Sokakları ile Colonia Del Sacremento

Colonia’da ne yapılır?

Colonia şehrinin tarihi bölgeleri Unesco Dünya Miras listesine girmiştir.. Eğer buradaki müzeleri gezmek ve tarihini öğrenmek isterseniz şehirdeki tüm müzelere giriş içim toplam 50 peso ödemeniz yeterlidir. Nehir kıyısında bir deniz feneri var. Hava kötü olduğunda girişleri kapatıyorlar ancak hava güzelse buraya çıkıp şehri ve nehri tepeden görebilirsiniz. Giriş ücreti 25 pesodur. Nehir kıyısındaki kafelerden birine oturup ufku izleyebilirsiniz veya çoğu insanın yaptığı gibi kıyıda herhangi bir yeşil alana oturup da bunu yapma şansınız var.

WhatsApp Image 2018 09 29 at 17.37.47 1 - Fısıldayan Sokakları ile Colonia Del Sacremento
WhatsApp Image 2018 09 29 at 17.37.40 - Fısıldayan Sokakları ile Colonia Del Sacremento

Şehirde çok tatlı iki tane park göreceksiniz. Bunların ilki, Flores caddesinden nehre doğru ilerlerken Tipico Nuestro’yu geçtikten sonra  sol tarafınızda kalacak. Bir diğeri ise bu yazıya ismini veren Fısıldayan sokağın hemen başında bulunuyor. Fısıldayan sokak gidilecekler listemdeydi. Bir sokakta yürürken rüzgar çanlarının sesini duydum ve bulunduğum sokağın Fısıltı Sokak olduğunu öğrendim. Aynı zamanda bu sokakta diğer her yerden çok daha ucuza hediyelik eşya alabileceğiniz küçük bir dükkan var ve harika tablolarla dolu otantik bir sanat galerisi mevcut. Bu sokağın sonu ise nehre açılıyor ve çoğu insan nehrin kıyısındaki çimlerde oturarak veya uzanarak vakit geçiriliyor.

WhatsApp Image 2018 09 29 at 17.37.46 1 - Fısıldayan Sokakları ile Colonia Del Sacremento

Colonia’da mutlaka yapmanız gereken bir şey ise güneşin batışını izlemek. Bunu çok kez duydum ancak beni bu kadar etkileyeceğini düşünmemiştim. Biz gittiğimizde şansımıza hava yağmurlu ve kapalıydı. Herhalde güneşin batışı güzel görünmeyecek hava çok kapalı derken gökyüzü kırmızılaştı ve bulutların arasında güneş çıktı. Gerçekten çok güzeldi. Ayrıca Güneşin batışını iskeleden de izleyebilirsiniz.

WhatsApp Image 2018 09 29 at 17.37.42 1 - Fısıldayan Sokakları ile Colonia Del Sacremento
WhatsApp Image 2018 09 29 at 17.37.43 1 1 - Fısıldayan Sokakları ile Colonia Del Sacremento

Colonia’da hangi parayı kullanmalıyız?

Colonia’da hem Uruguay Pezosu hem de Arjantin Pezosu geçiyor. Eğer paranızı çevirmek istemiyorsanız Arjantin Pezosu kullanabilirsiniz, gittiğimiz her yer Arjantin pezosu kabul ediyordu. Ancak normalde Arjantin Pezosu Uruguay Pezosuna göre daha değersiz. Biz gittiğimizde 1 Ars (Arjantin pezosu) 0.80 Uruguay Pezosuydu. Bazı yerler Arjantin Pezosunu 1’den kabul ediyor ve bu bizim işimize gelmiş oluyordu. Bazı yerler ise Ars’yi oldukça düşük alıp zarar etmemize neden oluyordu. Kredi kartı ile ödeyecekseniz eğer Türk parasının oranını kontrol edebilirsiniz. Ama kredi kartı kullanmadığım için bu konuda bir bilgim yok.

WhatsApp Image 2018 09 29 at 17.48.01 - Fısıldayan Sokakları ile Colonia Del Sacremento

Biz hiç para çevirmeden 2 gün boyunca Ars kullandık ve hep Ars’yi yüksek alan yerlerden alışveriş yapıp yemek yedik. Siz gittiğinizde o günün kuruna bakarak bunu hesaplayabilirsiniz. Biraz reklam yapıyormuş gibi oldum ama yemek yediğimiz Tipico Nuestro Ars’yi 1 kabul ettiği için tercih etme sebeplerimizden biriydi.

Bu yazımın da burada sonuna gelmiş  bulunuyorum. Umarım Colonia gezinizde size yardımcı olacak şeyler bulabilmişsinizdir. Tekrar görüşmek dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir